Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

 

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player


 


 
Bookmark and Share
Haberler/Bizden Haberler/ Pursaklar Belediyesi Çalışıyor

 

Pursaklar Belediyesi Çalışıyor

 

Pursaklar Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü 2009 yılı faaliyet raporunu açıkladı. Yapmış olduğu çalışmalarla Pursaklar’a daha güzel bir şehir görümü vermeye çalışan Fen İşleri Müdürlüğü donanımlı araçları ve ekipleri ile 2009 yılında Pursaklar’ın her köşesine belediye hizmetlerini götürdü. Fen işleri ekipleri, Pursaklar’a bağlanan Saray, Altınova, Sirkeli ve mahalle statüsüne kavuşan köyler de yol açımı, asfalt, bordür vs. çalışmaları yaptı. Pursaklar Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü 2009 yılında ilçeye yeni yapılar kazandırılmasının yanı sıra ilçenin altyapı, elektrik işleri, kanal, yol açımı, asfaltlama, toprak işleri, bina tadilatı,  işleri gibi işlerine de büyük ağırlık verdi.

 

Pursaklar’a 2009 senesi içerisinde 30 495 metre imar yolu asfaltlandı, ilçenin geneline 52 227 ton asfalt yapıldı, yol onarımı içinse toplam 9 161 ton asfalt kullanıldı. 4985 metrekare bordür, 6572 metrekare kilitli taş döşendi. Pursaklar’da 2009 yılında 2990 metre su hattı yapıldı, 4587 metre kanal hattı yapıldı. 1125 Adet su arızası giderildi, 469 adet kanal arızası giderildi. 176 adet baca yükseltildi ve temizlikleri yapıldı, 45 adet kırılan baca kapağı yenilendi, 90 adet abone bağlantısı yapıldı.

 

 

Pursaklara Yeni Yapılar Kazandırıldı

 

Pursaklar Belediyesi 2009 senesi içerisinde ilçeye yeni binalar ve merkezler kazandırdı. Bunların en önemlileri Mart ayında hizmet vermeye başlayacak olan Eğitim ve Spor Merkezleri. Muhtar evi de Pursaklar’a kazandırılan yeni çehreli binalardan.

 

Saray eski belediye binası birkaç ay süren bir onarımdan sonra “Saray Kültür Merkezi” olarak yeniden düzenlendi. Kültür merkezine 300 kişilik konferans ve nikâh salonu, 100 kişinin aynı anda kullanabileceği tam donanımlı eğitim ve spor merkezi ve ayrıca meslek edindirme kursları için 5 adet de derslik yapıldı.

 

Pursaklar Ayyıldız Mahallesi’ne son teknolojiye göre dizayn edilmiş spor salonu, bilgisayar atölyesi ve derslikleri olan kadın eğitim ve spor merkezi yapıldı.

 

 

 

Pursaklar Fatih Mahallesi’ne muhtarlık binası yapıldı. 2010 senesi içerisinde ilçedeki 5 mahalleye daha bu binalardan kazandırılacak.

 

Pursaklar Belediye binasına başkanlık katı yapıldı. Makam Odası, bekleme salonu, meclis toplantı salonu ve teras modern bir anlayışla düzenlenerek hizmete sunuldu.

 

Saray Kapalı Pazar yerine Zabıta noktası binası yapıldı. Kapalı pazarın eksik kalan kaynak ve boya işleri tamamlandı; yağmur olukları yapıldı; Pazar alanına drenaj hattı döşendi. Pazar alanının reglajı yapıldı, 2000 metrekarelik Pazar alanı asfaltlandı. Kapalı Pazar üzerine ay-yıldız ve Pursaklar yazısı figürleri çelik konstriksyon onararak kaynak atölyemizde hazırlanarak monte edildi. Özel trapez sac ile çatı kaplama işleri ve aydınlatma işlerine devam edilmekte.

 

Saray Temizlik işleri idari bina yeniden düzenlendi; kaçak yapı takip birimi ve diğer temizlik işleri birimlerinin kullanımı amaçlı bina tadilatları yapıldı, duvar bölme işlerinden sonra sıva tamiratları yapılarak komple bina boyandı, binanın dış cephesi etek kısmı duvar kaplama taşı ile kaplandı.

 

Trafik kazalarına sebep olan Mahmudiye mevkiindeki eski köprü yıkılarak, sağlam ve güvenlikli bir köprü yapıldı. Köprü paralelinde akan Uludere temizlenerek, ıslah edildi.

 

Pursaklar Hayvan Pazarı alanı yeniden düzenlendi; alan 500 metrekare büyütüldü; yol tamiratları yapıldı, kesim alanı düzenlendi, su kullanım noktaları, seyyar tuvaletler, hayvan sakatatı atık alanı, mescit ve benzeri hizmet alanları oluşturuldu.

 

Pursaklar SSK polikliniği binasında ayrılan odalar, güzellik merkezi olarak düzenlendi. Eski Kültür merkezi binasında hizmet veren güzellik merkezi bölümü bu binaya taşındı.

 

Köylerde Çalışmalar Devam Ediyor

 

Pursaklar Belediyesi mahalle statüsüne kavuşan merkeze en uzak köylere dahi fen işleri ekipleriyle hizmeti götürdü.

 

Yuva Köyü’nde yeni imar yolları açıldı. Kösrelik Kızığı köyüne gasilhane ve köy meydanı etrafına çevre düzenlemesi yapıldı. Yol ve toprak alanda reglaj çalışması yapılarak düzenli bir köy meydanı oluşturuldu.

 

Gümüşoluk Köyü eski köy camisinin yıkılan ve halk için tehlike arz eden taş duvarı onarıldı; bahçedeki şadırvan tadilattan geçirildi.

 

 

Belediyeden Okullara Tadilat Desteği

 

Pursaklar Belediyesi ilçedeki öğrencilerin daha güzel şartlarda eğitim alabilmelerini sağlamak amacıyla okullarda iç ve dış olmak üzere tadilat ve boya işleri yaptı. İmkânlar dâhilinde okulun eksik spor ve eğitim malzemeleri de Pursaklar Belediyesi tarafından temin edildi.

 

Sirkeli İlköğretim Okulu sıva tepeden tırnağa tadilattan geçirildi ve komple boyandı. Okulun tabanı komple seramikle döşendi.

 

Pursaklar Sağlık Meslek Lisesi’nin hasar gören bölümü tamir edildi, taban fayansları yenilendi; yanan kalorifer odası ve hasar gören okul içindeki tüm alan ve derslikler sıva tamiratları yapılarak boyandı.

 

Altınova Peçenek İlköğretim Okulu komple sıva tamiratları yapılarak boyandı. Okul içerisinde atıl durumdaki depo binası duvar ve benzeri tadilatlar yapılıp boyanarak ana sınıfı haline getirildi.

 

Ayyıldız Anadolu Lisesi’nin bahçesinde su biriken alana 20 metrelik ızgaralı kanal yapıldı; bina istinat duvarı üzerinde eksik kalan ve tehlike arz eden korkuluk demirleri atölyemizde hazırlanıp boyanarak yerine takıldı.

 

Feride Bekçi oğlu İlköğretim Okulu bahçesine pota, voleybol direği, barfiks ve benzeri spor aletleri hazırlanarak kondu. Okulun bahçesine çöp kovaları monte edildi. Okul sahasında asfaltı yarım kalan bölge asfaltlandı.

 

Gümüşoluk İlköğretim okuluna Bayrak direği kondu; anaokulunun yıkılan küpeştesi tamir edildi. Okul duvarının yol tarafının reglajı yapıldı.

 

Bunun yanı sıra birçok okula tadilat desteği verildi.

 

Pursaklar Yeni Yollara ve Kavşaklara Kavuştu

 

Pursaklar’da 2009 yılında imar yolları açılırken, yeni kavşaklarla da Pursaklar trafiği yeniden düzenlenmiş oldu.

 

Pursaklar – Saray arasında Çanakkale Caddesi’nden ve Ertuğrulgazi Caddesi’ne uzanan toplam 3100 metre uzunluğundaki bağlantı yolu yapıldı. Açılan imar yolu ile Saray-Pursaklar bağlantısı sağlanmış oldu.

 

Saray’da 25 metrelik yol için çalışmalar başlatıldı. Yol içinde kalan eski sağlık ocağı binası yıkıldı.

 

Pursaklar Beşyol ve Yavuz Bulvarı ve Belediye Caddesi kesişimine ışıklı kavşak yapıldı. Pursaklar Gümüşköy, Farabi Caddesi üzerinde kavşak çalışması yapıldı. Saray altgeçidin tabanında su birikmesini önlemek amacıyla alt geçidin içi kilitli taş ile kaplandı, menfezin giriş kısmına 16 metre ızgara yapıldı. Pursaklar Belediye Caddesi üzerinde karo merdiven çalışması yapıldı. Belediye Caddesi ve Gazi Caddesi birleşimine merdiven yapıldı. Bunların yanı sıra Saray’ın tüm mahallelerine sokak tabelası direkleri dikildi, tebessüm şehri logolu yeni sokak tabelaları takıldı.

 

 

 

Mezarlık ve Camiler Bakımdan Geçti

 

Pursaklar Belediyesi 2009 yılı içerisinde mezarlıklarda onarım ve yenileme çalışmaları yaptı. İlçedeki ibadethanelerde de talep doğrultusunda tadilat işleri yapıldı.

 

Pursaklar Mezarlığı şehitliğin üst kısmında yapılmış olan ve çevre sakinlerini rahatsız eden baraka yıkıldı;10 metre duvar tamamlandı 15 metrekare kilitli taş tamiri yapıldı.

Pursaklar Saray Mezarlığının girişi yeniden düzenlendi. Pursaklar stok sahasında 80 adet prefabrik mezar hazırlandı.

 

Pursaklar Hicret Camii ve park alanında deforme olan mermer kaplama derzleri onarıldı. Sakat vatandaşların park alanı ve camiye girişini kolaylaştırmak amacıyla kaldırım tadilatı yapıldı.

 

Karşıyaka Mahallesi’nde bulunan caminin çevre aydınlatmaları yapıldı.

 

Mimar Sinan Camii tarafındaki yola istinat duvarı yapıldı. Duvar üstünden insanları düşmesini engellemek amacıyla duvar üstüne küpeşte ve demir korkuluk yapıldı. Saray Sultan Selim Camisine şadırvan ve WC yapıldı.

 

 Belediyeden Yangınzedelere Yardım Eli

 

Pursaklar Belediyesi birtakım nedenlerden dolayı yangın felaketine uğrayan vatandaşların hemen yardımına koştu. Bu kapsamda, Pursaklar Nur Sokakta yanan evin tamiratları yapıldı, apartmanın içi komple boyandı. Saray Piri Reis Caddesi’nde çatısı yanan evin onarım işleri Pursaklar Belediyesi Fen İşleri ekipleri tarafından yapıldı.

 

Diğer Kurumlara Tadilat Yardımı

 

Pursaklar Belediyesi ilçedeki diğer kurumların talepleri doğrultusunda da birtakım tadilat ve yenileme çalışmaları yaptı. Bu kapsamda, Jandarma binası içerisinde tamirat ve tadilat işleri yapıldı. Pursaklar Emniyet Müdürlüğünün bahçe duvarı yapıldı, kayrak taşı ile kaplandı, nöbetçi kulübesi yapıldı, bahçede sert zemin uygulaması yapıldı ve park ve bahçeler müdürlüğü tarafından bahçesi düzenlendi.Pursaklar Belediyesi 2013 | bilgi@pursaklar.bel.tr
Bu site içerisinde yer alan içerikler Pursaklar Belediyesi tarafından hazırlanmıştır.İzinsiz kopyalanamaz.